«Αυτοκτονία» για τη Βαγιαδολίδ

Η Βαγιαδολίδ κρατούσε στα χέρια της μία υπερπολύτιμη νίκη, στη μάχη παραμονής που δίνει, όμως στις καθυστερήσεις του αγώνα ισοφαρίστηκε (2-2) από τη Χετάφε των δέκα παικτών.

Η ομάδα της Μαδρίτης κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 14’ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Αραμπάρι, όμως δεν έμεινε για πολύ σε θέση οδηγού. Στο 30’ η Βαγιαδολίδ αντέδρασε και ισοφάρισε σε 1-1 με σκόρερ τον Γκουαρντιόλα.

Σαν να μην έφτανε αυτό στη Χετάφε, με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, έμεινε και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ολιβέρα, ενώ
λίγο αργότερα είδε τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν την ολική ανατροπή με τον Ουνάλ (69’). Παρόλα αυτά, δεν παράτησαν το ματς και δικαιώθηκαν στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μολίνα.

Έτσι, η Βαγιαδολίδ έχασε τεράστια ευκαιρία να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, με τη Χετάφε να παραμένει στην πρώτη πεντάδα της Πριμέρα Ντιβιζιόν.