Χοφενχάϊμ – Λειψία 1-3 : Επιβράβευση της ανωτερότητας και της σοβαρότητας! (hls)

Η Λειψία ξόρκισε το “δαίμονα” των εκτός έδρας απωλειών της, φέτος στην Μπουντεσλίγκα, νικώντας εμφατικά στο Χοφενχάϊμ σε ένα ματς που οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σε καθοριστικά τις λύσεις στο δημιουργικό κομμάτι.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με προσεγμένη άμυνα αλλά μέσα σε ένα δίλεπτο τους… στράβωσαν πολλά! Στο 15′ τραυματίστηκε ο βασικός ανασταλτικός ΄σος Προμέλ κι ένα λεπτό αργότερα, στην πρώτη τελική προσπάθεια των φιλοξενούμενων, ο Ενκουνκού με εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1.

Το γρήγορο γκολ της ισοφάρισης, με το ξεκίνημα

της επανάληψης, από την κεφαλιά του Ρουτέρ (48′) αφενός έδωσε “νεύρο” κι ένταση στο ματς κι αφετέρου ανέδειξε τθις αρετές της Λειψίας που άμεσα έγινε σοβαρή και πιεστική! Στο 57′ έπειυα από φάση διαρκείας ο Ενκουνκού έκανε το 1-2 και στο 69′ σε γρήγοροη αντεπίθεση και “ξερό” σουτ ο εκ των διακριθέντων Ντάνι Όλμο διαμόρφωσε το τελικό σκορ!