Εφές-Φενέρμπαχτσε 103-91: Οι συνήθεις «ύποπτοι» αρνήθηκαν την απώλεια του τίτλου

Με την καρδιά της πρωταθλήτριας Ευρώπης να χτυπά δυνατά στον τρίτο τελικό του τουρκικού πρωταθλήματος, η Εφές Αναντολού νίκησε την Φενέρ και μείωσε σε 2-1 νίκες, στην υπεράσπιση του περσινού τίτλου της.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της επικράτησης ήταν ο Λάρκιν με 37 πόντους και 9 εύστοχα τρίποντα, ενώ ο… διόσκουρός, Μίτσιτς σημείωσε 29. Από την απέναντι πλευρά πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Χένρι με 21.

Έδειξε το μέταλλό της η Εφές

Η Εφές δεν μπορούσε να δώσει άλλα…δικαιώματα στην Φενέρμπαχτσε που είχε νικήσει στους δυο πρώτους τελικούς και από το πρώτο δεκάλεπτο, είχε

το προβάδισμα του σκορ, δίνοντας έμφαση στην επίθεση και στα τρίποντα. Την ίδια τακτική ακολούθησε και η Φενέρ, με αποτέλεσμα μέχρι το 30′, οι γηπεδούχοι να έχουν 15/29 τρίποντα και οι φιλοξενούμενοι 12/20!

Το δεύτερο δεκάλεπτο.., ανήκε στον ρυθμό της Φενέρ που νίκησε και στο επιμέρους σκορ (21-25), αλλά στην 3η περίοδο, η δις πρωταθλήτρια Ευρώπης 2021-2022, “πάτησε το γκάζι” με τους συνήθεις “υπόπτους”. Τον Βασίλιε Μίτσιτς και τον Σέιν Λάρκιν που ανανέωσε πριν από δυο ημέρες, την συνεργασία του με την Εφές και υπέγραψε νέο διετές συμβόλαιο. Η Εφές προηγήθηκε μέχρι και 10 πόντους, χάριν στους 51 από τους 76 πόντους της ομάδας τους που είχε πετύχει το… ντουέτο του Σέρβου και του Αμερικάνου σκόρερ.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην 4η περίοδο φτάνοντας στην… 100άρα, επικρατώντας τελικά 103-92 για το 2-1 στη σειρά.

Δεκάλεπτα: 31-25, 52-50, 76-69,