Λιντς – Μ. Γιουνάιτεντ 2-4: Τα εύκολα… δύσκολα οι “κόκκινοι διάβολοι” (hls)

Η ομάδα του Ράνγκνικ κυριάρχησε στο πρώτο 45λεπτό και κατάφερε να σημειώσει δύο γκολ. Την αρχή έκανε ο Χάρι Μαγκουάιρ με κεφαλιά στο 34′, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ήταν η σειρά του Μπρούνο Φερνάντες, με τον ίδιο τρόπο.

Η Λιντς έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε ένα λεπτό κατάφερε να σκοράρει δις και να φέρει το ματς σε απόλυτη ισορροπία. Στο 53′ ο Ροντρίγκο μείωσε σε

1-2 και πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Ραφίνια ισοφάρισε σε 2-2.

Στο 67′ ο Ράνγκνικ έριξε στο ματς τους Φρεντ και Ελανγκά και δικαιώθηκε. Τρία λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο ο Βραζιλιάνος χαφ έβαλε ξανά τη Γιουνάιτεντ σε θέση οδηγού και στο φινάλε του αγώνα (89′) ο Ελανγκά διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

Κάπως έτσι οι “κόκκινοι διάβολοι” πανηγύρισαν τη δεύτερη διαδοχική νίκη και παρέμειναν στην 4η θέση, σε απόσταση 4 βαθμών από τη Γουέστ Χαμ. Δεύτερη σερί ήττα για την Λιντς και τρίτη στα τελευταία πέντε παιχνίδια.