Νίκη-οξυγόνο για τον Απόλλωνα

Για την ομάδα της Πάτρας η νίκη αποτελούσε μονόδρομο, καθώς προερχόταν από τέσσερις διαδοχικές ήττες, που την είχαν φέρει στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Με φοβερό πρώτο ημίχρονο και ειδικότερα πρώτη περίοδο, ο Απόλλωνας “έχτισε” από νωρίς τις βάσεις για να φτάσει σε αυτή την πολύ σημαντική επικράτηση, που τον φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στην παραμονή.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Πατρικοί προηγήθηκαν ακόμη και με διαφορά 21 πόντων (44-23) προτού το Λαύριο βγάλει αντίδραση. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν

σημαντικά την άμυνα τους, ειδικά στην τέταρτη περίοδο, όπου κράτησαν τους Πατρινούς στους 8 πόντους, όμως ήταν αργά για να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα, με τον Απόλλωνα να επικρατεί με το 72-58.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών ήταν ο Σίμονς με 20 πόντους, 6 ασίστ, ισάριθμα ριμπάουντ και ο Τσαλμπούρης που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά το Λαύριο είχε διψήφιους τους Σαβάζ (12π.), Νικολαΐδη (11π.) και Βον (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 41-23, 64-45, 72-62.