Ο ΠΑΟΚ άνετα 3-0 τον Φοίνικα

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη μέχρι την ολοκλήρωση της αγωνιστικής απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής με 19 βαθμούς αφήνοντας πίσω τους συριανούς με 6 βαθμούς. Όπως φαίνεται και στη διακύμανση του σκορ ο ΠΑΟΚ πήρε άνετα τα δύο πρώτα σετ. Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ έκανε τη χειρότερη ίσως εφετινή του εμφάνιση και φάνηκε στο γήπεδο μόνο στο 3ο σετ

έχοντας στη σύνθεση του πολλούς παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Μάλιστα με τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ Κώστα Καπετανίδη ισοφάρισε 23-23 αλλά ο ΠΑΟΚ με επίθεση του Κουκλίνσκι και μπλοκ του Ούντρις πάνω στον Καπετανίδη τελείωσε τον αγώνα. Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την 6η νίκη του σε 8 αγώνες στο πρωτάθλημα, ενώ ο Φοίνικας έμεινε στους 13 γνωρίζοντας την τρίτη ήττα του. Παράλληλα ο ΠΑΟΚ πήρε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας καθώς στη Σύρο είχε ηττηθεί με 3-1 σετ.

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ οι πόντοι προήλθαν: 1 άσσος, 36 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 6π. (5/7επ., 1 άσσος), Πετρέας 9 (6/8επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 5 (1/3επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Κουμεντάκης 14 (9/12π., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 94%υπ., 67%αρ.), Κουκλίνσκι 10 (9/20επ., 1 μπλοκ, 60%υπ., 45%αρ.), Ούντρις 15 (12/19επ., 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. – 71%υπ., 64%αρ.), Σωτηρίου.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Μιχάλοβιτς 9π. (7/27επ., 2 μπλοκ), Ιερεζουέλο 2 (2/2επ.), Κόστα 4 (2/3επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαγγελόπουλος, Φράγκος 3 (3/8επ., 42%υπ., 8%αρ.), Στερν 10 (10/15επ., 23%υπ., 15%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. – 50%υπ., 27%αρ.), Παπαλεξίου 4 (4/5επ.), Καπετανίδης 7 (7/10επ.), Παπαδόπουλος Π., Μήλης 1 (1/2επ.), Κωνσταντινίδης (λ).