Ρεάλ Μ. – Μπαρτσελόνα 1-2: Βάφτηκε «μπλαουγκράνα» το πρώτο clasico

Πρώτο «el clasico» και πρώτη νίκη για την Μπαρτσελόνα του Χάνσι Φλικ. Οι «μπλαουγκράνα» νίκησαν επί αμερικανικού εδάφους τη Ρεάλ Μαδρίτης του Κάρλο Αντσελότι με 2-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Καταλανούς ο Πάου Βίκτορ, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα της Μπαρτσελόνα.

Ο νεαρός φορ άνοιξε το σκορ για τους «μπλαουκράνα» στο 42ο λεπτό και οι ισπανικές ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά ενός τέρματος. Μετά την επιστροφή από την ανάπαυλα η Μπαρτσελόνα πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Πάου Βίκτορ στο 53ο λεπτό.

Οι Μαδριλένοι παρατάχθηκαν χωρίς τον Κιλιάν Εμπαπέ, καθώς ο Γάλλος διεθνής παρέμεινε στη Μαδρίτη για ατομικές προπονήσεις και ξεκούραση. Τελικά η πρωταθλήτρια Ισπανίας μείωσε στο 81ο λεπτό με τον Νίκο Πας, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό σκορ της φιλικής αναμέτρησης.

Ρεάλ Μ, – Μπαρτσελόνα 1-2, Βάφτηκε,real m, – bartselona 1-2, vaftike