Προμηθέας Πάτρας – ΠΑΟΚ 83-80

Με νίκη ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα ο Προμηθέας, ο οποίος λόγω κορωνοϊού δεν συμμετείχε τις προηγούμενες αγωνιστικές. Η ομάδα της Πάτρας κέρδισε με 83-80 στο Κλειστό «Δημήτρης Τόφαλος» τον ΠΑΟΚ που μετράει ρεκόρ 1-3.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι. Πρωταγωνιστής του Προμηθέα ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης ο οποίος έδωσε λύσεις, για να τελειώσει η πρώτη περίοδος υπέρ των γηπεδούχων με 26-23. Εν συνεχεία, ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία

του αγώνα, βρέθηκε μπροστά με 30-34, ωστόσο η ομάδα του Μάκη Γιατρά με την καταλυτική παρουσία των Μάντζαρη και Λούντζη πήγε στην ανάπαυλα με +7.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Δικέφαλος έφερε το ματς στα «μέτρα» του. Ο Λοβ σκόραρε για τρεις γράφοντας το 53-54, όμως ο Προμηθέας απάντησε με… ραψωδία τριπόντων για να κλείσει η τρίτη περιόδος με σκορ 62-54 υπέρ των Πατρινών.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν «μουδιασμένα» με συνέπεια ο ΠΑΟΚ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος να είναι μπροστά (66-68). Ωστόσο, ο Μίλερ ηγήθηκε της ομάδας του και έτσι ο Προμηθέας πήρε διψήφια διαφορά λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης (80-70). Οι Ασπρόμαυροι προσπάθησαν αλλά η ανατροπή δεν ήρθε και έτσι ο Προμηθέας πήρε τη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα (83-80).

MVP για τους γηπεδούχους ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης που τελείωσε το ματς με συνολικά 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ καταλυτική ήταν η παρουσία του Βαγγέλη Μάντζαρη με 16 πόντους, αλλά και 8 ασίστ. Παράλληλα, σημαντική βοήθεια έδωσαν οι Λούντζης (12π) και Μίλερ (9π, 3 ασ).

Για τον Δικέφαλο, Τσαλμπούρης και Τέρνερ ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 15 πόντους έκαστος, ενώ Λαβ (14π) και Παπαντωνίου (10π, 5ασ) ξεχώρισαν με τα όσα έκαναν, επίσης, στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 43-36, 62-54, 83-80.