Euroleague: Νίκη στην εκπνοή για τον Ολυμπιακό επί της Φενέρ

Η 5η νίκη στις πρώτες επτά αγωνιστικές της Euroleague είναι γεγονός για τον Ολυμπιακό αλλά δεν ήρθε εύκολα. Κάθε άλλο… Το παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ εξελίχθηκε σε ντέρμπι, αν και οι ερυθρόλευκοι ήταν στο +11 στο τέλος του ημιχρόνου, με τον Σλούκα τελικά να γίνεται λυτρωτής για τους Πειραιώτες και τιμωρός για την πρώην ομάδα του,
αφού με καλάθι στα 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έγραψε το 67-65 και έδωσε τη νίκη. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά αλλά καθώς μπήκαμε στην τελική ευθεία για το τέλος της πρώτης περιόδου ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει με +7 (19-12) χάρη στους Ντόρσεϊ και Παπανικολάου. Με όπλο την άμυνα και με τους Σλούκα και Λαρεντζάκη να τρέχουν όποτε έβρισκαν ευκαιρία, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξε έτοιμη να ανοίξει τη διαφορά στο β’ δεκάλεπτο αφού έφτασε και στο +13 (40-27), πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 45-34. Εγινε ντέρμπι και το έκρινε […]