Ερασιτεχνικό Μπάσκετ-10η Αγωνιστική Α' Κατηγορίας

Στην 10η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α Κατηγορίας, τα φαβορί, ESOBGA, NIVEA, πέτυχαν νέες νίκες, ενώ σημαντική ήταν η νίκη που πέτυχαν οι ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΚΥΚΚΟΥ Αναλυτικά οι αγώνες:
Πολύ δύσκολη νίκη πέτυχε η ESOBGA, καθώς κέρδισε 77-61 την PN99. Τα τρία συνεχόμενα τρίποντα που πέτυχαν οι απόφοιτοι της Αγγλικής Σχολής στο 4ο δεκάλεπτο, ήταν καθοριστικά, αφού ξεκλείδωσαν την πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά των γηπεδούχων. Οι παίκτες της PN99 με καλή κυκλοφορία της μπάλας και σκοράροντας τόσο από την περιφέρεια, όσο και κοντά στο καλάθι, κόντραραν

στα ίσα τους πρωτοπόρους, αφού ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 30λεπτο, ενώ αισθητές ήταν οι απουσίες των Κονναφή και Τουμάζου.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 41-44, 55-61, 61-77
PN99: Σάββα 16(2), Μιχαηλίδης, Χαραλάμπους 8, Κομνηνός, Προκοπίου 18(4), Χατζηβασιλείου 17, Ιωάννου, Ηλιάδης 2
ESOBGA: Σωκράτους 19(2), Θεοχαρίδης Κ 3(1), Θεοχαρίδης Ν 2, Παναγιωτίδης, Θεοχαρίδης Α 6, Μουκτάρης 14, Σερδάρης 14(3), Στυλιανού Α 19(2),

Σπουδαία νίκη πέτυχαν οι ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΚΥΚΚΟΥ αφού νίκησαν την BLUE ISLAND 58-48, και πήραν σημαντικό προβάδισμα στην προσπάθεια τους να μείνουν στην Κατηγορία. Οι Κυκκώτες, που βρέθηκαν στο -7 δύο φορές στο πρώτο ημιχρόνιο, κατάφεραν να καλύψουν την διαφορά, και παίζοντας με φοβερό πάθος στην επανάληψη πήραν το δεύτερο ροζ φύλλο. Τα ψάρια για άλλο ένα παιχνίδι δεν διαχειρίστηκαν σωστά την διαφορά που κτίζουν και με πολλά αβίαστα λάθη έχασαν για 8η φορά, ενώ αντέδρασαν με βεβιασμένες επιθετικές ενέργειες στο τέλος.
Τα δεκάλεπτα: 18-11, 28-27, 37-43, 48-58

BLUE ISLAND: Τιμοθέου Χ 10(1), Τιμοθέου Κ 5, Χατζηφαίδωνος 8(1), Ζαλούμης 2, Μασουρής , Γρηγορίου 9(3), Γιαννάς, Κρεμμός 8(1), Nenkov 6
ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΚΥΚΚΟΥ: Κάκκουρας 10, Κώστα Α 6, Βασιλειάδης, Κώστα Ε 2, Αγαθαγγέλου 17(3), Ρωσσίδης 12, Κουάντας, Γρέκας 2, Πιτσιλλίδης 7, Γιαννακού 2

Εύκολη νίκη πέτυχε η NIVEA αφού κέρδισε την PWC 66-53 . Οι νικητές με πολλές επιθετικές επιλογές, δημιούργησαν διψήφια διαφορά λίγο πριν το δεκάλεπτο. Αν και χαλάρωσε στην άμυνα, στη συνέχεια η NIVEA που έλεγχε τον ρυθμό έφτασε εύκολα στην νίκη. Οι ελεγκτές που ξεκίνησαν με πολλά προβλήματα στην άμυνα, έβγαλαν ενέργεια άλλα ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια, ενώ όταν κάλυψαν την διαφορά, 16-20 στο 18, δεν είχαν την απαιτούμενη προσοχή και οι φιλοξενούμενοι ξανάφυγαν στο σκορ..
Τα δεκάλεπτα: 11-20, 25-36, 39-47, 53-66
PWC: Χατζηγεωργίου 18(2), Μακρής 9(1), Νεοφύτου, Φωτίου 7(1), Αργυρού 10(1), Παύλου 2, Καρκαμπούλιας 2, Κτωρίδης 5
NIVEA: Στυλιανίδης 4, Χαραλάμπους 2, Παπαέλληνας Γ 5(1), Παπαέλληνας Κ 12(2), Παύλου 15, Zaric 16(2), Lukic 2, Fowlkes 10