Σημαντική νίκη για Μαρκόπουλο

21:47 2/2/2013 - Πηγή: AEK365

Μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι, τουλάχιστον στα τρία πρώτα σετ, το Μαρκόπουλο πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη απέναντι στους Μακεδόνες, που κατέρρευσαν μετά την απώλεια του γ' σετ.

Το συγκεκριμένο σετ ήταν το κομβικό σημείο του αγώνα, καθώς το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 16-10, αλλά οι Μακεδόνες

με σερί 4-14, έφτασαν στο 20-24. Δεν αξιοποίησαν όμως κανένα σετ μπολ κι οι γηπεδούχοι με σερβίς της Φουτζήλα προσπέρασαν 25-24, για να πάρουν τελικά το σετ με την Κόστιτς και στη συνέχεια να επικρατήσουν εύκολα.

«Κάθε παιχνίδι είναι σημαντικό, κάθε παιχνίδι είναι ο θάνατος σου η ζωή μου και το αντίστροφο και συνεχίζουμε την προσπάθεια για την παραμονή στην κατηγορία», είπε ανακουφισμένος ο Γιώργος Λυκούδης ενώ ο Μανώλης Σκουληκάρης αφού έδωσε συγχαρητήρια στους διαιτητές παραδέχθηκε: «Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι, το οποίο θεωρώ ότι χαρίσαμε στον αντίπαλο, αφού στο τρίτο σετ δεν ήμασταν τόσο αποφασιστικοί όσο θα έπρεπε. Δεν πρέπει να μείνουμε όμως εδώ και συνεχίζουμε την προσπάθεια».

Τα σετ: 25-20, 22-25, 28-26, 25-12
Μαρκόπουλο (Λυκούδης): Φουτζίλα 10 (7/11 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 30% υπ. - 26% άριστες), Νικολαΐδη 4 (2/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Νίκιτς 13 (7/8 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Σόουζα 1 (0/9 επ., 1 άσο, 43% υπ. - 30% άριστες), Κόστιτς 22 (18/36 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γεωργιάδου 10 (3/5 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Σάκκουλα -λ (57% υπ. - 43% άριστες) / Ζήση Χ., Βαρουδάκη 11 (6/11 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 30% άριστες), Πολυδώρου
Μακεδόνες Αξιού (Μανώλης Σκουληκάρης): Φαλέγκα 9 (4/7 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μαλιγκάνη 4 (4/17 επ., 27% υπ. - 18% άριστες), Τυφλιώρη 9 (6/13 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μερτέκη 22 (19/46 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ. 30% υπ. - 19% άριστες), Μυλοβιανού 14 (11/32 επ.), Βεργίδου 4 (3 άσοι), Αλβανού -λ (50% υπ. - 40% άριστες) / Ασλανίδου, Δρακουλίδου, Δραγουμάνου