Ατλέτικο Μαδρίτης-Λεγκανιές 3-1: “Έπαιξε με τη φωτιά”, αλλά δεν κάηκε (highlights)

Η Ατλέτικο είχε την υπεροχή στο Μετρπολιτάνο, αλλά ήταν αρκετά φλύαρη κόντρα στην Λεγκανιές, με τον Ντμίτροβιτς να μην έχει ιδιαίτερη δυσκολία στο πρώτο μέρος. Σε μία από τις λιγοστές τους επιθέσεις μάλιστα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με εξαιρετικό δεξί σουτ του Νεγιού στο 34′.

Το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και παρά τις αλλαγές του Σιμεόνε η μηχανή της Ατλέτικο δεν έπαιρνε μπροστά. Έπρεπε να φτάσουμε στο 69′ για να φανεί τυχερός ο Βίστελ και να σερβίρει στον Σόρλοτ ο οποίος με τακουνάκι ισοφάρισε.

Ντε Πολ και Άλβαρες που ήρθαν από τον πάγκο έχασαν ευκαιρίες στο 77′ και το 78′ για να έρθει η λύτρωση στο 81′ όταν ο Σιμεόνε κυνήγησε την μπάλα και σέντραρε για τον Γκριεζμάν ο οποίος με προβολή έγραψε το 2-1. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Σόρλοτ από κοντά στις καθυστερήσεις.