Μπριζ – Άντερλεχτ 2-1: Και λίγα ήταν….(highlights)

κΚαταπληκτικό ημίχρονο για την εκρηκτική Μπριζ που έπαιξε στα κόκκινα. Η Άντερλεχτ είχε μόλις μία τελική με τον Ντρέγερ και μετά παραδόθηκε στο κυριαρχικό ποδόσφαιρο που έπαιξε η Μπριζ. Δέκα τελικές, κλασικές ευκαιρίες αλλά μόλις ένα γκολ.

Το πρώτο γκολ με την φανέλα της Μπριζ σημείωσε ο 20χρονος, Ρομέο Βερμάν, γιος του παλιού παίκτη της Μπριζ, Σβεν. Προβάδισμα στο 10ο λεπτό μετά από κλέψιμο και ασίστ του Χρήστου Τζόλη που ξεκίνησε για 11η φορά στο αρχικό σχήμα.

Στο

δεύτερο ημίχρονο ο Τζόλης σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως off side. Η Μπριζ έριξε ρυθμούς και η Άντερλεχτ πήρε θάρρος. Το γκολ του Ταλμπί που ήρθε από τον πάγκο, φάνηκε να τελειώνει το παιχνίδι (2-0, 76ο λεπτό), όμως η Άντερλεχτ βρήκε δίχτυα με τον Σίμιτς από το στημένο του Ντρέγερ (2-1, 88ο λεπτό). Στο τέλος θα μπορούσε να κλέψει και βαθμό, όμως Γιόργκενσεν από το μισό μέτρο αστόχησε και η Μπριζ πέρασε στην 2η θέση της βαθμολογίας.