Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 76-81: Ο Σλούκας, «σκότωσε» τη Φενέρ και γλίτωσε το τριφύλλι από αυτοκτονία!

Ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να αυτοκτονήσει απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, όμως ο Κώστας Σλούκας αφυπνίστηκε την κατάλληλη στιγμή και με μεγάλα σουτ «σκότωσε» την πρώην ομάδα του, χαρίζοντας νίκη στην Πόλη με 81-76 για την 5η αγωνιστική της Euroleague.

Για τρία δεκάλεπτα η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν σχεδόν κυρίαρχη, όμως στην 4η περίοδο «κόλλησε» κι επέτρεψε στους Τούρκους να επιστρέψουν από

το -13 (47-60) και να προσπεράσουν με 70-65, 3,5 πριν το τέλος. Τότε όμως ο Κώστας Σλούκας (13π. 3ασ., 3ριμπ.) που ως τότε ήταν υποτονικός, ανέλαβε δράση και σε συνδυασμό με την πράσινη άμυνα που «έπνιξε» τους γηπεδούχους, έφτασε σε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη που λίγες ομάδες της διοργάνωσης παίρνουν.

W in Istanbul pic.twitter.com/Iju0cN5cts

Turkish Airlines EuroLeague (@EuroLeague) October 25, 2024

Από εκεί και πέρα για μία ακόμη φορά πρώτος σκόρερ του τριφυλλιού ήταν ο Κέντρικ Ναν με 15 πόντους,, ενώ 14 είχε ο Ματίας Λεσόρ (συν 5 ριμπ.), ο 12 ο Γιουρτσεβέν (και 6 ριμπ.) ενώ 12 πόντους και 5 ασίστ πρόσθεσε ο επίσης διακριθείς Λορέντζο Μπράουν.

Από τη Φενέρ Μπιμπέροβιτς με 16 και 14 ο Μπάλντγουιν ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν, με τον Παναθηναϊκό να κρατάει χαμηλά τον Μάρκο Γκούντουριτς (9π.)

Σχεδόν το τέλειο ημίχρονο έκανε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μισό του αγώνα. Με εξαίρεση κάποια μικρά νεκρά διαστήματα το τριφύλλι ήταν απόλυτα κυρίαρχο και στα δύο δεκάλεπτα επιβάλλοντας τον ρυθμό τους και στις δύο μεριές του παρκέ.

Αρκεί να αναφέρουμε οτι η ομάδα του Σάρας είχε μόλις 6 ασίστ για 10 ολόκληρα λάθη για να καταλάβει κανείς το πόσο καλή άμυνα έπαιξαν οι πράσινοι με την οποία χάλασαν το μυαλό των Τούρκων.

Την ίδια ώρα επιθετικά ο Παναθηναϊκός ήταν πάντα μια πάσα μπροστά από την άμυνα των αντιπάλων του για αυτό και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ (11-18, 24-32) και μάλιστα άνετα, φτάνοντας ακόμη και στο +12 (30-42). Συγκεκριμένα «βομβάρδισε» με 5/14 τρίποντα καθώς τα περισσότερα ήταν σχεδόν αμαρκάριστα είτε στη χειρότερη από ευνοϊκές προϋποθέσεις.

Παρά τη πιεστική και συνδυασμένη άμυνα του Σάρας πάνω στον Ναν, ο Αμερικανός φόρτωσε το καλάθι της Φενέρ με 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας είτε από μακριά είτε από κοντά. Εξαιρετικοί σε αυτό το διάστημα ήταν και οι Μπράουν (9π.), Γκραντ (7π.) και Λεσόρ (7π.).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός, ωστόσο ήλεγχε και πάλι το ρυθμό, κυρίως μέσα από την άμυνά του. Και ναι μεν ο Μπάλντγουιν είχε βρει ρυθμό στην επίθεση τον οποίο δεν είχε στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν η Φενέρ δεν είχε ιδιαίτερες λύσεις από άλλους παίκτες.

Από την ομάδα του Αταμάν ο Ναν μπορεί να είχε «σιγήσει» όμως οι πράσινοι έβρισκαν λύσεις από άλλους παίκτες. Οπως ο Γουρτσεβεν που έφθειρε αρκετά τους γηπεδούχους στη ρακέτα πηγαίνοντας αρκετές φορές στις βολές. Οπως και Σλούκας που με ένα σημαντικό τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +13 (47-60 στο 28′) , με τη Φενέρ πάντως να την ψαλιδίζει στους 8 στο φινάλε.

Αυτό που ακολούθησε δεν το μαρτυρούσε η ως τότε εξέλιξη του αγώνα. Η ομάδα του Σάρας έσφιξε την άμυνά της, ο Παναθηναϊκός έπαθε ένα απίστευτο μπλακ-άουτ μετρώντας μόλις ένα τρίποντο (από τον Σλούκα) σε επτά λεπτά στο 4ο δεκάλεπτο!

Την ίδια ωρα επέτρεψε στη Φενέρ να βρει έναν «τρελό» ρυθμό στην επίθεση τον οποίο επουδενί της είχε επιτρέψει σε όλο το προηγούμενο διάστημα. Οι Τούρκοι σκόραραν σχεδόν όπως ήθελαν, πέτυχαν 14 πόντους και προσπέρασαν μέσα σε λίγη ώρα με 70-65, φέρνοντας το τριφύλλι με την «πλάτη στον τοίχο» καθώς απέμεναν μόλις 3,5 λεπτά!

Τότε όμως ήταν η ώρα του Σλούκα. Αρχικά ο Έλληνας γκαρντ μοίρασε ασίστ στη γωνία για μεγάλο τρίποντο από τον Λορέντζο Μπράουν (70-68). Η συνέχεια ήταν δική του καθώς με πέντε σερί πόντους (8 συνολικά στο 4ο δεκάλεπτο)έβαλε και πάλι μπροστά τον Παναθηναϊκό (75-77) που είχε σφίξει και πάλι την άμυνά του θυμίζοντας τα πρώτα τρία δεκάλεπτα.

Το ματς είχε έρθει εκεί που το ήθελε το τριφύλλι, που με τους Ναν και Λεσόρ «σφράγισε» την 3η νίκη σε πέντε ματς στην Ευρωλίγκα, επίδοση που έχει πλέον και η ομάδα του Σάρας μετά την αποψινή ήττα.

Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 76-81

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 35-46, 54-62, 76-81

Δείτε ΕΔΩ το αναλυτικό φύλλο αγώνα

Φενέρμπαχτσε (Γιασικεβίτσιους): Μπάλντουιν 14 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάη), Μέλι 8 (2), Μέις 4, Χέιζ-Ντέιβις 3 (1/4 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς 16 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Χολ 7 (1/4 τρίποντα), Γκούντουριτς 9, Κόλσον 11 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαριάνοβιτς (3 ριμπάουντ), Μπιρτς 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Μπράουν 12 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σλούκας 13 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Όσμαν 4 (0/3 τρίποντα), Γκραντ 9 (1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Ναν 15 (3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 2 μπλοκ), Λεσόρ 14 (5 ριμπάουντ,3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Ερνανγκόμεθ 2 (2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Γιούρτσεβεν 12 (6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ)